Пам'ятки






Музей козацтва


Ідея створення історико-культурного заповідника та Музею історії запорозького козацтва на острові Хортиця виникла в 60-х рр. ХХ ст. Але на початок 70-х рр. цю ідею було визнано такою, що не відповідає політиці радянського уряду та Комуністичної партії. Натомість 14 жовтня 1983 р. на о. Хортиця було відкрито Музей історії Запоріжжя.

На хвилі перебудовчих процесів у суспільстві постало питання про необхідність перепрофілювання Музею історії Запоріжжя у Музей історії запорозького козацтва. Після проголошення Україною незалежності розділи експозиції, присвячені добі соціалізму, були демонтовані. На їх місці були створені виставки, що відображають історію запорозького козацтва.Окрасою музею є три діорами: «Битва Святослава», «Військова Рада на Січі» та «Нічний штурм міста Запоріжжя в 1943 р.»

Запорізька січ

В умовах антифеодальної боротьби, протесту проти соціального і національного гніту в XV—XVI ст.
на півдні України зароджувалося козацтво. Слово «козак» означає «вільна людина», незалежний
озброєний воїн. Основними причинами виникнення козацтва були:

• посилення феодально-кріпосницького і національно-релігійного гніту з боку Литви і Польщі;
• необхідність захисту своїх земель від постійних нападів з боку Туреччини і Кримського ханства.
• Наявність вільних, незаселених земель на Середньому Подніпров'ї (Дике Поле).
Рятуючись від гніту, селяни і міщани втікали у незаселені степові землі Подніпров'я і Побужжя. Знаходячись під постійною загрозою набігів з боку татар і турок, козаки займалися «уходництвом» — рибальством, мисливством, бджільництвом, землеробством та різними ремеслами. Багато з них зосереджувались біля великих міст-замків: Канева, Черкас, Корсуня, Брацлава та ін. Вони завжди були озброєні.
Займаючись «уходництвом», захищаючи свої землі, козаки часто й самі нападали на турецькі і татарські обози, здійснювали успішні походи в Крим і Туреччину. З часом в них з'явились елементи військової організації, формування окремих загонів, обрання отамана. Основну масу «козакуючих» становили українські селяни і міщани. Козакувати йшла і дрібна шляхта, що рятувалася від утисків магнатів.
Від самого початку формування козацтва серед них не було рівності. Основна їх маса («голота», «сірома») працювали у більш заможних козаків («дуків»), які володіли великими земельними площами, отарами овець, коней та ін. Влада поступово зосереджувалась в руках заможного козацтва.

Кінний театр

Кінний театр "Запорізькі козаки" є однією з візитних карток Запоріжжя і пропонує програму фольклорно-етнографічного кінного театру, який почав працювати ще з початку 90-х років. Театралізована вистава проходить на імпровізованій сцені, програма включає елементи вольтіжіровки, джигітовки - трюки на конях, роботи арапником (батогом), захоплюючі козацькі ігри та розваги. Проводить театр старовинний ритуал "Посвята в козаки" з видачею почесної грамоти на пам'ять.
Школа верхової їзди. На території Кінного театру діє Школа верхової їзди, де збираються любителі коней, верхової їзди та кінного спорту. Тут проводяться всі види навчання і тренувань для будь-якого рівня підготовки. Уроки проводить досвідчений інструктор.


Кінні прогулянки. Також кінний театр запрошує відвідати захоплюючі кінні прогулянки мальовничими місцями о.Хортиця.


У стандартну тур-програму по Запоріжжю входить відвідування "Кінного театру". Стилізований козачий побут в центрі колиски козацтва Хортиці, обід, чарка горілки і обов'язкове подання - ось далеко неповний асортимент послуг, що надаються. Незважаючи на те, що програма виступу кінного театру досить стандартна, вона користується великим успіхом не тільки в Запоріжжі.

Немає коментарів:

Дописати коментар